K F Entreprise præsenterer
Amerikanerløb
En af årets største favoritter gik til start i dette løb i form af René Kjær-trænede og -kørte Hurricane K K, der trods sit yderste spor bag bilen suste direkte til spids fra start.
Kjær dæmpede omgående farten med Havana Sotto nærmest og via 15,0/500 blev det til 18,0/1000.
Hurricane K K satte selv farten i vejret ned ad sidste langside efter Finegartner var kommet frem udvendig og i sidste sving havde ingen rigtig kræfter til at gå i infight.
Indvendig liftede Havana Sotto med, men mere end andenpladsen kunne det aldrig blive til, da Hurricane K K afsluttede sidste halvbane i 1:12-fart og vandt let på 16,0/2140 auto før Havana Sotto og med en tapper Finegartner som tredje.
- Det blev taknemmeligt og så kunne jeg køre i 1:20-fart midtvejs et stykke vej. Han var pullende i mål og det er fedt for ham, at han ikke skal tømmes hver gang. Han er rigtig fin i spids - når han hører dem bider han bare fra sig. Det tror jeg også han vil gøre op gennem klasserne. Jo, spids er hans spidskompetence, sagde René Kjær efter sejren.